Koniec stanu zagrożenia epidemicznego, czyli kolejne zmiany terminów podatkowych

Zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia opublikowanym 2 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji, 1 lipca 2023 r. stan zagrożenia epidemiologicznego ma zostać odwołany. Projekt skierowano do uzgodnień i konsultacji.

W związku z tym warto pamiętać, że zmianom ulegnie wiele terminów, których obowiązywanie wynikało z panującego stanu zagrożenia epidemicznego. Wraz z jego zakończeniem, przywrócony zostanie bieg terminów podatkowych, które dotychczas były zawieszone, a skróceniu ulegną te terminy, które były wydłużone. Przykładowo, zostanie przywrócona konieczność raportowania schematów krajowych na gruncie przepisów o MDR oraz zostanie przywrócony 7-dniowy termin na złożenie zawiadomienia ZAW-NR w przypadku płatności na rachunek nieujawniony na tzw. „białej liście” podatników VAT. Dodatkowo warto wspomnieć, że podatnicy, za lata obrotowe rozpoczęte przed 01.01.2022 r. będą zobowiązani do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych na zasadach przewidzianych w art. 23y Ustawy o PIT lub 11m Ustawy o CIT, a nie jak dotychczas stosując przepisy art. 31 z3 Ustawy Covidowej.

W tabeli poniżej znajdą Państwo informację o kliku najważniejszych terminach podatkowych przewidzianych w Ustawie Covidowej z 2 marca 2020 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.), na które wpływ będzie miało zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego.

Termin

Komentarz

Raportowanie MDR dla schematów krajowych

 

Stan zagrożenia epidemicznego: W przypadku schematu krajowego, terminy MDR nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu, w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do 30-tego dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego: Terminy biegną zgodnie z Ordynacją Podatkową. Warto przeanalizować transakcje lub zdarzenia, które miały miejsce w okresie zawieszenia terminów raportowania, tj. od 31.03.2020 r.

Złożenie ZAW-NR (biała lista podatników VAT)

 

Stan zagrożenia epidemicznego: Wydłużenie w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii terminu do zawiadomienia o zapłacie na rachunek spoza tzw. białej listy do 14 dni od dnia zlecenia przelewu.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego: Termin na złożenie ZAW-NR będzie wynosił 7 dni.

Ważność certyfikatów rezydencji podatkowej

 

Stan zagrożenia epidemicznego: W przypadku certyfikatu rezydencji niezawierającego okresu jego ważności, w odniesieniu do którego okres kolejnych 12 miesięcy upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, płatnik przy poborze podatku uwzględnia ten certyfikat przez okres obowiązywania tych stanów oraz przez okres 2 miesięcy po ich odwołaniu.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego: Certyfikat jest ważny do wskazanego na nim dniu lub w przypadku braku takiego terminu 12 miesięcy od dnia wystawienia.

Wydanie interpretacji indywidualnych

 

Stan zagrożenia epidemicznego: Przedłużenie z 3 do 6 miesięcy terminu do wydania interpretacji indywidualnej do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego: Termin na wydanie interpretacji indywidualnej wynoszący 3 miesiące zostanie przywrócony.

 

Jeżeli mają Państwo wątpliwości, w jakim stopniu odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego i związane z tym zmiany terminów podatkowych mogą wpłynąć na prowadzoną przez Was działalność, to zapraszamy do kontaktu.

 

Authored by Andrzej Dębiec and Jan Starybrat.

Contacts
Andrzej Debiec
Head of Tax
Warsaw
Dorota Walerjan
Counsel
Warsaw
Zbigniew Marczyk
Counsel
Warsaw
Jan Starybrat
Senior Associate
Warsaw
Dominika Gorska
Associate
Warsaw

 

This website is operated by Hogan Lovells International LLP, whose registered office is at Atlantic House, Holborn Viaduct, London, EC1A 2FG. For further details of Hogan Lovells International LLP and the international legal practice that comprises Hogan Lovells International LLP, Hogan Lovells US LLP and their affiliated businesses ("Hogan Lovells"), please see our Legal Notices page. © 2024 Hogan Lovells.

Attorney advertising. Prior results do not guarantee a similar outcome.